сряда, януари 23, 2013

Из българските Интернет форуми 3.0

В последните парламентарни избори са участвали 4 345 450 души. Наблюдателите отбелязват, че е изключено това число да бъде достигнато на референдума. Следователно, предложението няма да се приеме.

Но има едно „но”. Съгласно алинея 4 от същия член

„Когато в гласуването са участвали по-малко от участвалите в последните избори за Народно събрание, но повече от 20 на сто от гражданите с избирателни права, и ако с „да” са гласували повече от половината от участвалите в референдума, предложението, предмет на референдума се внася в Народното събрание и се разглежда по реда на чл. 52.”

Ако това изискване бъде изпълнено, въпроса за Белене отново ще започне да се подмята между инстанциите. Именно това е целта на предизвикалите референдума.

Тази алинея е коварна и по друга причина: броя на гражданите с избирателни права е постоянно променяща се величина, която не може да бъде определена точно. Затова на практика се ползува числото на всички избиратели, водещи се на книга.

Избирателите у нас, водещи се на книга, са 6,9 милиона. Това число няма как да е вярно, при положение, че населението на страната се оценява на около седем милиона. Но в нашия случай този изкуствено поддържан висок брой избиратели (поддържан, защото благоприятства изборните манипулации) е предимство. 20 процента от него са 1 380 000 души. Участниците в подписката за референдум са по-малко от половината от това число. Дори да гласуват по два пъти, процентът няма да бъде достигнат.

Разбира се, ЦИК може в последния момент да обяви друго, по-малко число на хората с право на глас. (Как ли ще го определи?) Но така рискува да стесни полето за манипулации на следващите парламентарни избори.

Изобщо, нещата, както винаги, са сложни. Но правилната тактика е ясна: неучастие в референдума. Всеки глас, включително и с „не”, приближава броя на гласувалите до заветните 20 процента.

Тук трябва да се извиним, задето обсъждаме такива съмнителни от гледна точка на избирателната етика положения. Правим го, защото самите закони са такива. Просто се съобразяваме с тях.

Затова използваме случая да призовем:

Уважаеми избиратели, не се оставяйте да ви правят на маймуни! На 27 януари 2013 г.  ще имате рядката възможност да постъпите правилно като не гласувате. Какво по-приятно от това да направиш добро дело без да си мръднеш и пръста? Възползвайте се!


P.S. Копирано и поставено, но мисля вярно.

вторник, януари 22, 2013

Нова кореспонденция

Тъй като в делничните дни съм на график пред компютъра, няма да мога да присъствам на 23.01.2013г./Сряда/ от 18.00ч. в зала „Гросето”-гр. Димитровград, където ще бъде проведено публично обсъждане на Отчета за изпълнението на бюджета на общината за 2012г. и ще бъде оповестен проект за бюджет 2013г. Затова изпратих на профила във Фейсбук на кмета Иво Димов следното писмо: 
"Уважаеми г-н Димов,
Възпрепятстван съм да присъствам на 23.01.2013г./Сряда/ от 18.00ч. в зала „Гросето”-гр. Димитровград, където ще бъде проведено публично обсъждане на Отчета за изпълнението на бюджета на общината за 2012г. и ще бъде оповестен проект за бюджет 2013г. Затова бих желал да ви задам писмено следните два въпроса:
1. Няма ли никакъв проблем от юридическа гледна точка да се тегли кредит от 500 000 лв., който ще отиде за покриване на задълженията на МБАЛ "Св. Екатерина" към фирма "ГСТ-Строй", а в мотивите на публичното обсъждане да пише, че средствата ще отидат за съфинансиране на рехабилитацията на Панорамния път в Димитровград?
2. С това постоянно теглене на нови и нови кредити няма ли опасност община Димитровград да изпадне в несъстоятелност - т.е. да фалира? Поздрави!
Недялко Тенев"/край на писмото до Иво Димов/
Изпратих писмото и на Стефан Димитров - председател на Общински съвет - Димитровград, и на Катя Чалъкова - депутат от ГЕРБ.
Ако някой има възможност да отиде на публичното обсъждане, упълномощавам го да зададе от мое име горните два въпроса. А ако желае - може да ги зададе от свое име.
Допълнение от Вторник(22.01.2013г.; 23. 30 ч.) - Пристигна отговора на г-н Иво Димов. Ето го: "Г-н Тенев, няма никакъв юридически проблем да се изтегли кредит за съфинансиране на Панорамен път в Димитровград, а парите от собствени приходи, предназначени за там, да бъдат прехвърлени за покриване на задълженията към МБАЛ. Друг вариaнт няма, освен ако не искаме да фалира болницата, нещо което не мога да си позволя. Опасност да изпадне в несъстоятелност Общината, за сега не съществува, защото други кредити няма да се теглят тази година, а постоянните искания на общинските съветници за нови и нови популистки разходи ще бъдат изпълнявани до размера на приходите ни. Поздрави!А ето моя отговор: "Г-н Димов, 
Благодаря Ви за бързия отговор! Надявам се, че виновните за сегашното финансово състояние на болницата ще бъдат наказани с цялата строгост на Закона. Поздрави!"
Допълнение от Сряда(30.01.2013г.; 23. 30 ч.) - Пристигна отговора на г-жа Катя Чалъкова: "Аз самата съм убедена, че Иво Димов, като кмет на града ни, е изчерпал всички възможности за справяне със ситуацията за дълга на болницата и за довършване асфалтирането на кръговото на Панорамен път. А що се отнася до фалиране на общината, това на практика няма как да се случи. Бюджет 2013 е разпределен така, че това да може да се реализира. Нека не забравяме, че все пак в тази община работят специалисти по бюджет и финанси.А ето моя отговор: "Надявам се, че виновните за сегашното финансово състояние на болницата ще бъдат наказани с цялата строгост на Закона. Поздрави!"

P.S. За проблема с последния кредит можете да прочетете ТУК.

понеделник, януари 14, 2013

Бойкот на референдума, червен картон за ГЕРБ и БСП

   Съобщението на премиера Борисов, че ГЕРБ трябва да гласуват с "не" на предстоящия ядрен референдум, при положение, че 76 депутати от партията му са регистрирани като инициатори на допитването и като поддръжници на тезата "за", е поредният – и може би най-красноречив до момента аргумент, че предстоящото допитване е една подигравка с гражданите.
Референдумът бе "заченат" през лятото на миналата година като пропаганден опит на БСП да влезе в медиите с някаква голяма тема и да консолидира своя електорат, както и блуждаещи националисти. Това стана месеци след като правителството на Борисов прекрати проекта АЕЦ "Белене", който правителството на Станишев подписа, но не посмя да стартира необратимо поради същите причини, поради които и сегашният кабинет – отсъствие на сериозен инвеститорски интерес и съмнения за рентабилността на начинанието.

За пред народа се разиграха бурни сблъсъци и взаимни обвинения и между така наречените управляващи и опозиция, като в крайна сметка и ГЕРБ, и БСП финишираха като "победители", обединени в общ лагер като инициатори на референдум с редактиран въпрос "Да се развива ли ядрена енергетика в България чрез изграждане на нова ядрена централа".

С наближаването на 27 януари, когато гражданите са призовани да кажат "да" или "не", все повече хора си задават въпроса как да гласуват и дали въобще да гласуват. Истината е, че каквото и да каже народът, въпросът да се прави или не нова АЕЦ винаги ще бъде решение на правителството.

Онова, което обаче могат да направят гражданите, е да накажат политиците за тяхната безочлива демагогия и все по-циничното използване на демократичните практики и процедури за лични цели.

Затова най-гражданската постъпка е на 27 януари да не се гласува и да се покаже червен картон и на ГЕРБ, и на БСП.

Аз лично отказвам да участвам в едно опорочено допитване, в една огромна манипулация, която дори не е политическо преброяване преди изборите. Не защото нямам позиция за ядрената енергетика и дори за АЕЦ "Белене" или бъдещ нов блок в АЕЦ "Козлодуй". А защото не желая тази позиция да бъде използвана от ГЕРБ или от която и да било от партиите за редене на нейните политически и икономически сметки, които ще имат малко или нищо общо с волята на суверена.

Още повече след изявлението на премиера Бойко Борисов, че указанията към членовете на ГЕРБ са да гласуват с "не" на референдума, а в същото време формално партията се явява защитник на точно обратната теза.

За референдума се харчат напълно излишно14 млн. лв. в условията на икономическа криза. Излишно, защото независимо дали народът каже "да" или "не" на нова ядрена централа, управляващите, без значение от техния цвят след летните парламентарни избори, ще могат да тълкуват резултатите от референдума както им хареса и да правят каквото си искат на тема ядрена енергетика.

Да приемем, че българите като проядрена нация, според всички социологически изследвания, отидат до урните на 27 януари и пуснат бюлетина "да". О’кей, значи волята е да има нова ядрена централа. Такава обаче може да бъде както спряната през март 2012 г. АЕЦ "Белене", така и проект за АЕЦ на друго място в страната, така и подготвяната като VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй" ядрена мощност.

АЕЦ "Белене" лесно може да бъде размразена. Апетитите за това са не само на БСП, но и на разни инвеститори, които засега остават съмнителни, но при обявен търг за продажба на проекта, може да се появят и други по-легитимни. А може и последната директива на Борисов да има нещо общо с постигнато споразумение с руснаците, които ни съдят в Париж за над 1 млрд. евро заради спряния проект. Позициите на ГЕРБ и премиера Бойко Борисов за АЕЦ "Белене" толкова пъти се врътнаха от лятото на 2009 г. досега, че нищо не пречи отново да обърнат платната, според моментната конюнктура.

Също толкова лесно Седми блок на АЕЦ "Козлодуй" може да се лансира, според вижданията, и като отделна централа, и като разширение на съществуващата. С привлечен чужд инвеститор в новата мощност, каквито намерения бяха обявени, или просто твърдейки, че сегашното дъщерно дружество на АЕЦ "Козлодуй", развиващо проекта, е отделна независима компания – VІІ блок бързо може да се преименува с местността край Козлодуй, която бъде избрана за строежа. И ето ти нова АЕЦ, спазена е волята на народа!

Този проект бързо може да се нагоди и в случай, че хората кажат "не" на нова ядрена централа! Просто си остава VІІ блок на съществуващата централа, макар че пунктуално погледнато, ако АЕЦ "Козлодуй" ще го гради и оперира, не е ясно как ще успее да осигури финансирането на проекта, чиято цена тепърва предстои да стане ясна, но предварителните прогнози бяха този един блок може да струва и 8 млрд. евро при оценка на HSBS за двата в спряната АЕЦ "Белене" за 10.35 млрд. евро.

В интерес на истината, ръцете на управляващите остават развързани на тема ядрена енергетика в която и да било посока и в случай, че повечето хора като мен откажат да участват в референдума, който като първи в демократичната история на страната ни е на път да девалвира и самата идея за демократично всенордно допитване.

Тогава пък тезата сигурно ще е : Ето, дадохме възможност на суверена да си каже волята, но той не пожела и затова ние ще вземем политическото решение!

Което само потвърждава безсмислеността на мероприятието, което предстои да се проведе на 27 януари, дори и като политическо преброяване преди изборите. Защото на една и съща страна в подкрепа на положителния отговор на референдума стоят политически противници - БСП, инициатор на референдум, но "за" или против" АЕЦ "Белене", и ГЕРБ, която промени въпроса уж, за да не е противоконституционен, а всъщност го разми и пригоди за всевъзможна употреба. Единствено Синята коалиция, която регистрира комитет, поддръжник на тезата срещу нова ядрена мощност, може да припознае гласувалите с "не" като свой електорат, макар че претенции към това може да има и партията на Мария Капон ЕНП, която също регистрира комитет за агитация против нова ядрена централа.

За мен АЕЦ "Белене" имаше някакъв смисъл през 2004 г., когато наистина се забелязваше известен ядрен ренесанс в Европа заради нуждата от намаляване на въглеродните емисии. Имаше смисъл и ако проектът бе реализиран по график и през 2014-2015 г., както бе планирано, влезеше в експлоатация и поемеше все още съществуващия дефицит на електроенергия в региона ни и играеше ролята на буфер за покриване на местните нужди при извеждане на въглищни централи от експлоатация заради екостандартите и като преход към внедряване на алтернативни чисти технологии. Сега този преходен период може да се извърши с удължаването на живота на съществуващите V и VІ блок на АЕЦ "Козлодуй" и увеличаване на мощността им.

Днес, след аварията в АЕЦ "Фукушима" през март 2011 г. и след като Европейският съюз твърдо държи на мерките за енергийна ефективност, където страната ни има огромен резерв, и на навлизането на възобновяемата енергия, да се гради АЕЦ "Белене" и дори нов ядрен блок в АЕЦ "Козлодуй" е чисто бетониране на статуквото на големите тромави и скъпи енергийни структури, при положение че в западния свят енергетиката все повече залага на малките гъвкави и лесно управляеми енергийни източници, даващи право на избор и дори независимост на потребителите.

Така че, вместо държавата да продължава да мисли нови и нови грандомански енергийни проекти, които засега само осигуряват приходи на консултантски компании, да предложи реални стимули на хората да си сложат слънчеви панели на покривите или вятърни перки в двора си, за да не се губят както в момента 50 процента от първично произведената в електроцентралите енергия докато стигне до контакта вкъщи. Но това би означавало независимост от монополите, което не се харесва на старомодно мислещия у нас бранш, свикнал с гарантираните приходи. 

Автор:  Владислава Пеева
Източник: mediapool.bg

P.S.  Изцяло подкрепям позицията на  Владислава Пеева. Строителството на АЕЦ "Белене" е затънало в корупционни схеми. Подробности можете да прочетете ето ТУК.

сряда, януари 02, 2013

От Брюксел до... Димитровград

Празниците отминаха. Сега отново извеждам на преден план моята кореспонденция отпреди 20 дни с кмета на Димитровград. Правя го, защото мисля, че тя е показателна в много отношения. Ето кореспонденцията:

"Здравейте! На сайта http://www.dimitrovgrad.bg/ изпратих следното запитване:
До г-н Иво Димов
кмет на община Димитровград
Г-н Димов,
Пиша Ви в качеството ми на гражданин, който е гласувал за Вас. С голямо огорчение научих, че в димитровградския клон на "Гражданска защита" хранителните помощи се разтоварват изцяло на ръка. А това не отговаря на европейските норми и на трудовата характеристика на хората, работещи там. Мога да ви предложа висококвалифициран експерт, който на доброволчески начала - без заплащане, да направи оценка и да даде технически предлоложения как с минимални разходи да се реши проблема.
Ако не вземете мерки, ще бъда принуден да уведомя съответните инстанции на Европейския Съюз за случващото се в "Гражданска защита" - Димитровград.
Поздрави!
Недялко Тенев

5:06pm
Ivo Dimov
Уважаеми г-н Тенев,
Благодаря за предложената Ви техническа и експертна помощ при разтоварване на храните от инвентаризационните запаси на Европейския съюз. Държа да Ви уведомя, че Община Димитровград първа започна изпълнението на първия транш при раздаването им на шестте социални групи нуждаещи се. Това, което трябва да знаете е, че тази дейност се извършва от органите на Български червен кръст, а общинска администрация само подпомага и съдейства при подобни благородни акции. Следователно този въпрос би било редно да се постави на БЧК.
December 13

2:14am
Уважаеми г-н Димов,
Благодаря Ви за бързия отговор! Само искам да добавя към предишното ми писмо, че Вие се явявате Работодател на лицата, разтоварващи на ръка и без никаква механизация храните от инвентаризационните запаси на Европейския съюз. Те са назначени от Вас на длъжността "спасител при бедствия,аварии и катастрофи" по Договор за заетост No. ESF - 1103 - 09 - D 0028/2011 г. по Проекта "Нов избор - развитие и реализация". Затова е редно да вземете отношение по техните проблеми, които съм изложил в предишното ми писмо. Още повече, че от момента на назначаването им, досега на тези Ваши служители не е предоставено никакво помещение,където да се събират в работно време - дори и при сегашните зимни условия. Така те стоят постоянно под открито небе и по тази причина няма как да могат да изпълняват пълноценно своите задължения, които са посочени в трудовата им характеристика. Аз също съм бил ръководител(Зам.директор на Циментов завод "Вулкан") и знам това от личен опит.
Поздрави!
Недялко Тенев" /край на кореспонденцията с Иво Димов/

На въпросните работници сега им е предоставено някакво помещенийце с едно духалце за отопление. Това помещенийце го делят и с работници от други звена. Обаче им казали, че те от своя джоб ще си плащат тока, изразходван от духалцето.Освен това не им е предоставено никакво работно облекло.
Ама този проект не бил предвиждал "топлина".:)) А у кмета няма ли поне малко "топлина" към сънародниците му? Във въпросното звено работят 10 души - и десетимата са чисти българи. Айде холан - за такива ненужни неща се харчат луди общински пари - всеки знае за какво говоря! Освен това Работодателят е ДЛЪЖЕН да им осигури работно облекло. И колко пари от договора остават в софийската фирма, която кой знае как е наета да обучава няколко месеца работниците преди да бъдат назначени на трудов договор. Не може да очакваме в един сериозен договор да пише: "...и ток за духалцето". Ха-ха...
А вчера научих още нещо - здравните осигуровки се удържат от самата им заплата, след приспадане на дължимите по закон данъци!!!???
Питам се само едно: Така ли градим добри отношения с Европейския Съюз? И защо после се сърдим, че от Брюксел не гледат на нас с добро око?
Democratic Party Political Blogs - Blog Catalog Blog Directory Politics Blogs - Blog Rankings Blog directory Creative Commons License
Произведението произведение ползва условията на Криейтив Комънс договор.