сряда, март 31, 2010

Приходите от акцизи падат при запазване на консумацията


Това развитие на нещата аз го предвидих още на 3-ти октомври,2009 г. в статията ми "Валтер брани Сараево".Тогава правителството обяви,че възнамерява рязко да вдигне цените на тютюневите изделия.
Приходите от акциза върху цигарите се свиват, въпреки обявяваните мерки на митниците за повишаване на събираемостта и за запушване на пробойните. А оттам минава огромна цигарена контрабанда.Такива изводи могат да се направят от данните на агенция "Митници" за официалните облагани количества цигари за миналата година, сравнени с предходни години.
Според данните, през 2009 г. с акциз са били обложени 17.4 млрд. къса цигари. Година по-рано - през 2008 г. - обложените с акциз цигари са били 21.9 млрд. къса. Или спадът е 20.5%.
Изследвания показват, че средногодишната консумация на цигари в България е 25.5 млрд. къса с тенденция вместо да намалява, да се увеличава. Здравни организации са сметнали, че около 56% от мъжете в България и 38% от жените пушат или близо 3.5 милиона българи са пушачи, с което се нареждаме на едно от челните места в Европа.
Лесно е да се сметне, че при тази непроменена консумация през 2008 г. "отнякъде" на вътрешния пазар са били продадени около 4 милиарда къса необложени с акциз цигари, а миналата година тяхното количество е скочило двойно - на 8 млрд. къса.
С други думи, около 47% от пазара на цигари у нас през 2009 г. е бил в сивия сектор.
При положение, че миналата година не е вдиган акцизът върху цигарите, което винаги удря светлия сектор за сметка на сивия, остава неясно по какви причини официално обложените цигари са намалели. "Странична“ тема е невнесеният ДДС върху тези количества.
Едното обяснение за повишената несъбираемост може да се корени във факта, че миналата година имаше политическа смяна в страната, дойде и ново ръководство на митниците. Другото - че планираните и обявени мерки на новото ръководство на митниците не могат да сработят или не са най-удачните.
Самият директор на Агенция "Митници" Ваньо Танов признава в интервю за сайта "Всеки ден", че не може да се справи с контрабандата на цигари. "Не мога в момента да се справя с цигарите, и то е по обективни причини. Това сериозно, голямо увеличение на акциза, което е шоково, води до сериозно увеличаване на контрабандата. На много сериозно увеличаване на контрабандата," казва той.
Но шоковото увеличение на акциза на цигарите е от началото на тази година, а става дума за миналата, от която в последните четири месеца Танов бе начело на митниците.
Танов обяснява още: "Аз видях румънското проучване. Румънците са били на 20% контрабанда. Сега са на 32 процента за един месец – с 12 процента се увеличава контрабандата. Значи, има неща, които не зависят от митниците."
Въпросът е, че според данните миналата година делът на контрабандата у нас е бил около 47%, а за този още няма официални данни, за да се види при новите акцизи какво ще е положението.
През последните 7-8 години най-малка е била контрабандата през 2003 г. Тогава обложените количества са били 22.3 млрд. къса. Постепенно събираемостта на акциза пада, за да достигне най-ниското равнище през 2006 г. - преди влизането на страната в ЕС. Тогава официално в страната са продадени 14.4 млрд. къса. 2009 г. се доближава до тези лоши резултати.
Танов се оплаква още, че има опасност да не изпълни плана за акциза върху цигарите за тази година. Той казва, че "Булгартабак холдинг" е разпоредил на тютюневата фабрика в София да насочи 84% от производството си за износ. Акциз щял да се плаща само върху останалите 16%. Но празно място на цигарения пазар няма да остане, защото вносителите на цигари веднага ще реагират и ще вкарат необходимите количества, което, ако се извърши легално, ще компенсира "изгубения" от износа акциз.Обаче аз не вярвам,че ще е легално.
Когато става дума за контрабанда, недоизказани в публичното пространство остават резултатите от шумно рекламираните акции за разбиване на канали за нелегален внос на цигари. Какво стана, например, с онази акция на пристанището във Варна в средата на февруари, когато бе заловен контейнер с 10 милиона къса цигари? Така и не се разбра какви са цигарите - фалшиво или редовно "Виктори". Важното бе, че министърът на финансите Симеон Дянков се снима до контейнера и случаят отшумя след две негови срещи с производители и вносители на цигари.
Ех Дянков,Дянков - след като не си си подсигурил тила защо тръгна на война?Поради что вдигна така рязко акциза на папиросите?














четвъртък, март 25, 2010

Поздравително писмо от Държавния департамент на САЩ получи министър Цветан Цветанов


Поздравително писмо от Държавния департамент на САЩ е получил вицепремиерът на България и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, съобщиха от пресцентъра на МВР. Държавният департамент на САЩ поздравява правителството за последните успешни операции, довели до установяването и задържането на известни фигури на българската организирана престъпност.
В писмото се казва:
"Уважаеми заместник министър-председател Цветанов,
Поздравления за неотдавнашното задържане от Вашето правителство на редица известни фигури на българската организирана престъпност. Отчитайки, че това постижение е изисквало значителна координация и решителност от Ваша страна и от страна на колегите Ви, Държавният департамент на САЩ Ви поздравява за този успех, като очакваме занапред да продължим сътрудничеството с България по въпросите на правоприлагането.
Както раговаряхме по време на срещата ни във Вашингтон миналия септември, ние знаем, че българското правителство се опитва да отвърне на сериозните предизвикателства пред върховенството на закона, чрез действията на Вашето Министерство на вътрешните работи, Държавната агенция за национална сигурност и Прокуратурата на България, особено в областта на корупцията на високо ниво и организираната престъпност. Усилията на правителството за реформи могат да бъдат успешни само ако получат пълна подкрепа от всички агенции и се радват на широка обществена подкрепа. Резултатното сътрудничество между ДАНС, Прокуратурата и Министерството на вътрешните работи, отразено в тези арести, ще бъде от основно значение в тази връзка.
Опитът ни показва, че само една търпелива програма на законодателни промени и професионално обучение, подкрепена от смели политически решения, може да доведе до истинска реформа в областта на правоприлагането. Дълбоките систематични предизвикателства като организираната престъпност и корупцията на високо ниво не могат да бъдат преодолени за кратко време, но постоянните усилия на тези български агенции представляват важна стъпка в правилната посока.
Като Ви поздравявам за работата, очаквам да продължим нашето сътрудничество в бъдеще.
С уважение,
Дейвид Т. Джонсън"
Ако бяха така добри в областта на икономиката и финансите ГЕРБ нямаше да имат равни на себе си.И нека не забравяме конституционната реформа в съдебната система,за която съм писал неведнъж.Защо наистина е необходим такъв голям Висш съдебен съвет?
Нали искаме правова държава,а не президентска република!Така че би трябвало да може и това Обикновено Народно събрание да извърши нужните промени.

понеделник, март 15, 2010

Прозрачност без граници


Вчера икономистите от кръга на фондация "Отворено общество" си направиха сбирчица, така да се каже - конференция.Не че не се появяват ежедневно,да не кажа ежечасно,по всички по-влиятелни електронни медии и печатни издания.Но сега те се подвизават под кодовото название "инициатива Macro Watch" и имат специален повод за изява.А именно - намерението на правителството да вдигне с 2% здравните осигуровки.Даже плашат с гръцки сценарий за развитие на кризата!
Доскоро приличахме повече на Естония, сега започваме да приличаме повече на Гърция", коментира икономистът на "Отворено общество" Георги Ангелов, който се аргументира с разхлабването на фискалната политика. Експертът от Industry Watch Лъчезар Богданов посочи, че в някои пера от бюджета като социалните разходи ръстът достига 40%.Според Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии спадът в лихвите се дължи на намалението на държавните разходи през ноември и декември. От началото на тази година обаче разходите отново започнаха да растат и според Ганев ако тенденцията се запази, тя ще върне лихвите към предишните им високи стойности.
Къде беше инициативата Macro Watch,когато при приемането на бюджет 2010 минималният праг за самоосигуряващите се от 260 лв. беше вдигнат на 420 лв.?Защо не се възмутиха тогава?Ами защото депутатите намалиха с 2% осигурителните вноски на работодателите.Според мен това е бил целият пазарлък - ние сме доволни и ще си мълчим,а пък вие правете с дребния бизнес каквото си искате.Повече подробности за далаверата можете да прочетете в статията ми от 19-ти ноември,2009 г. "Симеон Дянков и ябълките".По това време нито един финансов "гуру" от Macro Watch не обърна внимание на написаното от мен,а сега поне от СДС вдигането на минималния праг за самоосигуряващите се от 260 лв. на 420 лв.,открито се отчита като изключително голяма грешка(за справка виж в блога на Мартин Димитров материала от 9-ти март,2010 г. "Икономическа програма за излизане от кризата").Каза го и Първанов на пресконференцията си в петък - 12-ти март т.г.Между впрочем точно тази грешка е допринесла значително за увеличаването на социалните разходи,защото много малки фирми са фалирали и собствениците им са се регистрирали в бюрата по труда като безработни.
Какво може да се направи при така стеклите се обстоятелства?
1. Здравна реформа изразяваща се в строг контрол на разходите на болниците и личните лекари.Закриване на неефективните болници.
2. Пенсионна реформа по чилийския модел,за който вече писах в постинга ми от 11-ти февруари,2010 г. "Зад борда".
3. За определен период - да речем до края на годината държавните служители да си плащат сами здравните осигуровки и те да не бъдат вдигани с 2%.
4. Реформа в държавния сектор - той да поеме своя дял от приспособяването към кризата.Така например от парламентарните избори досега съкращения са направени само в Министерство на финансите.Необходим е Анализ за ефективността на всички програми от програмните бюджети на министерствата.Неефективните програми да се закрият, ефективните да получат повече финансиране, ако им е необходимо.
5.
Намаляване на осигуровките с 1-3 процента,но само за фирмите,които запазят числеността на персонала си по списъчен състав.
6. Спиране на проекта АЕЦ "Белене".
7. Незабавно изплащане на всички натрупани задължения,но само по редовно сключени и коректно изпълнени договори.
8. Предоставяне на 700 – 800 млн. лева под формата на нисколихвени инвестиционни и оборотни кредити от Българска банка за развитие. Банката ще осигури тези средства чрез привличане на частен финансов ресурс (от други български и чуждестранни банки).
9. Намаляване на данъка на едноличните търговци от 15 на 10 на сто.
10. Заплащане на заменките по пазарна цена към датата на придобиване.
Сигурен съм,че ако тези мерки бъдат приложени незабавно,
макроикономическата стабилност ще бъде съхранена.А на корифеите от "инициативата Macro Watch" искам да кажа следното: Много сте прозрачни,момчета!

събота, март 13, 2010

Правото защитава бдящия,а не спящия


Вчера,различни текстове от закона за генно модифицираните организми(ГМО) бяха обсъдени паралелно и в комисията и в пленарната зала на парламента. Това беше определено като безпрецедентно и предизвика спорове между депутатите. Народните представители не приеха предложението на председателя на Комисията по околна среда Искра Михайлова да се отложи разглеждането на закона в пленарна зала. Депутатът от СДС Лъчезар Тошев напусна разгневен заседанието на комисията, защото не беше прието предложението му. Те отварят една врата за тези ГМО, които са пуснати на пазара, да могат и да се отглеждат. Ние бихме искали това да се затвори, каза Тошев.
Парламентарното лоби за ГМО е очевидно, тъй като мнозинството приема закона.Премиерът заявява, че освен в контролирани условия, той няма да допусне отглеждането на ГМО и хората, които би трябвало да държат на неговата дума, не искат да обезпечат това с текстове от закона.Явно натискът идва от тези, които биха искали да се отглеждат такива култури у нас.
Могат ли да се обединят всички граждани, които искат пълна забрана за отглеждане на култури с ГМО и внос на генетично-модифицирани храни, за да покажем на тези от парламента къде им е мястото.Те не милеят и не мислят дори за собствените си деца,а ние очакваме от тях разумни и добри закони в интерес на нацията?Как могат депутатите още да спорят, дали може да се отглеждат в защитените райони култури с ГМО, кой щял да контролира, какви гаранции щели да ни дадат и че нямало опасност за нашето здраве, след като във всички страни, в които се правят опити с ГМО, пчелите масово измират?Кое е по-голямото и по-малкото зло - Първанов или ГЕРБ или и двете са по-големи, щом са решили да ни довършат напълно?Не трябва ли да поканим гърците да ни освободят от нашите нагли октоподи, щом сами не можем да ги хванем и осъдим цели 20 години?Какво ли би ни казал някой от нашите възрожденци,ако би могъл да възкръсне и ни погледне отстрани?
Ех,каква сладка дрямка ни е налегнала!

петък, март 05, 2010

Нов удар по изпосталялата средна класа


За начало ви препоръчвам да прочетете материала ми от 19-ти ноември,2009 г. "Симеон Дянков и ябълките".Няма да е лошо да хвърлите едно око и на постинга ми от 30-ти октомври,2009 г. "Разнасяме пици всякакви".
Сега пък Указание на НАП № 24-00-7/25.02.2010 г, публикувано на 26.02.2010 г подлуди счетоводители и консултанти в цялата страна и ги накара да се чудят как да го тълкуват и какво да обясняват и съветват клиентите си.

Указанието задължава всички вписани в регистрите управители на дружества- ЕООД, ООД, СД, ДЗЗД да се осигуряват, като такива върху минималния осигурителен доход, определен за съответната дейност, без оглед на това дали съществува договор за възлагане на управление със съответния управител и независимо от това, че ако има такъв в него може да е уговорено, че съответният управител ще изпълнява функциите си без възнаграждение, т.е. да внасят осигуровки за НЕДЪЛЖИМИ И НЕНАЧИСЛИМИ доходи.
Последното е масов случай на малките фирми, които са си съдружници или еднолични собственици на капитала, управители сами на себе си и едновременно с това работещи в собствените си фирми съответната дейност. В тези случаи НАП иска тези лица да се осигурават на 2 основания- веднъж по договор за управление и контрол, където минималния осигурителен праг обикновено е около 700- 800 лева и втори път, като самоосигуряващи се върху поне минималния осигурителен доход за тях- 420 лева. Така НАП изисква от най-малките фирми- тези, в които собственикът, управителят и работещият в тях е едно и също лице, да внасят осигуровки върху доход от 1120 – 1220 лева, каквито доходи много от собствениците и управители никога не са и сънували. Става въпрос за всякакви малки фирмички в областта на услугите, търговията на дребно и малките заведения за обществено хранене, на брой над 200 000 по данни на Националния статистически институт. Фактически реално тези собственици не получават доходи, като управители на фирмите си. За значителна част от тях начисляването на подобни заплати, като управители би довело фирмите им до фалит и естествено всеки от тях е решил, подпомагайки дейността си да не си начислява заплати, каквито не е изкарал, защото иначе така сам би декапитализирал собствената си фирмата. НАП, обаче с това указание изисква от тях точно това- да внесат осигуровки, които годишно възлизат на около 4500 – 5000 лева. Много от собствениците на такива фирми, гневно коментират, че при това положение най-вероятно ще затворят бизнеса си или ще минат на сиво или черно. “Защо тогава ни улесняваха и подтикваха да си регистрираме дружества с 2 лева капитал, за да може по-късно държавата да ни обере с осигуровки. Ако в България целта е да остане само едър бизнес, по-добре направо да ни закрият!”, се възмущават засегнати.

Въпросното указание повдига множество въпроси за счетоводителите и много от тях се чудят как така ще начисляват осигуровки върху несъществуващи реално възнаграждания и дали НАП ги кара да осчетоводяват неизплатени и недължими пари. На практика НАП иска да се платят осигуровки върху нещо, което не само няма да се плати, но и НЕ СЕ ДЪЛЖИ ИЗОБЩО, което пък повдига и други въпроси- част от осигуровките са за сметка на осигуреното лице и те се удържат от неговото възнаграждание. Когато няма и няма да има такова, от къде ще се удържат, питат изумени счетоводители? Не е ясно и при евентуално майчинство какво ще бъде нетното възнаграждание на такъв осигурен с неначислено и неизплатено, защото е недължимо възнаграждание.

Всъщност въпросното Указание противоречи на множество нормативни актове и влезли в сила решения на Върховния административен съд на РБ, коментират запознати. Едно от сочените най-често решения № 7327/09.07.2007 г по адм.дело № 2778/2007 г на ВАС сочи:

“Дори съдружникът ... да е получавал месечното си възнаграждение за неговия личен труд по управлението на дружеството, това все още не означава, че той е задължително осигурено лице по смисъла на чл. 4, ал. 1, т. 7 КСО.
Според тази разпоредба - чл. 4, ал. 1, т. 7 КСО - задължително осигурени за всички всички осигурени социални рискове по този кодекс са изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества, едноличните търговци, неперсонифицираните дружества, както и синдиците и ликвидаторите. Тя се намира в ал. 1, а останалите точки на тази ал. 1 визират работници и служители, които упражняват трудова дейност под формата на наемен труд, независимо дали по трудово, по облигационно или по служебно правоотношение и независимо дали въз основа на трудов или граждански договор, на избор или на назначаване. Поради това като задължително осигурени лица по чл. 4, ал. 1, т. 7, предл. първо КСО следва да бъдат третирани само лицата, които не са съдружници в търговското дружество и имат сключен договор за управление, независимо дали този договор е трудов или е граждански (мандатен). Но дори да се разшири кръгът на тези лица и със съдружниците в търговско дружество, които има сключен с дружеството договор за управление, основният критерий за определянето на лицата, които са задължително осигурени лица по чл. 4, ал. 1, т. 7, предл. първо КСО, не се променя: това са изпълнителите по договори за управление. А според чл. 141, ал. 7 ТЗ договорът за управление се сключва в писмена форма. Писмената форма в случая е условие за валидност, а не за доказване на договора. Поради това няма валиден договор за управление на търговско дружество с ограничена отговорност, ако този договор не е сключен в писмена форма. Липсва ли валидно сключен договор за управление, липсва и изпълнител по него, липсва и задължително осигурено лице по чл. 4, ал. 1, т. 7, предл. първо КСО.
През призмата на посочения критерий, изразеното от контролните органи на НОИ, а след това и от касационния жалбоподател, становище, че и съдружниците, които управляват дружеството без договор за управление и получават възнаграждение за този си труд, са задължително осигурени лица по чл. 4, ал. 1, т. 7, предл. първо КСО, представлява едно недопустимо разширително тълкуване на тази разпоредба. Недопустимо, защото един от принципите при тълкуването на правото е, че когато правната норма установява задължение или тежест, тя не може да бъде тълкувана разширително. Неразширителното (стриктното) тълкуване на чл. 4, ал. 1, т. 7, предл. първо КСО води до извода, че задължително осигурени лица по смисъла на тази разпоредба са лицата, които са изпълнители по договори за управление, независимо дали са и съдружници, а стеснителното тълкуване - че задължително осигурени лица са само изпълнителите по договор за управление, които не са съдружници в търговското дружество.”

Целият текст на съдебното решение четете от тук: h ttp://docstore.odit.info/?s=4&rid=3451


По-скорошно съдебно решение № 14345/ 22.12.2008 г по адм.дело № 8102/2008 г на ВАС постановява:

“Установено е, че същият е осъществен в резултат на изпълнени от лицето услуги на дружеството с ограничена отговорност, в което то е съдружник и управител, без да има сключен договор за възлагане на контрол и управление. Съгласно чл. 141, ал. 7 от ТЗ договорът за управление се сключва в писмена форма и тя е такава за валидност. След като няма валиден договор, липсва и изпълнител по него с това качество. Ревизираното лице с качеството съдружник притежава съвкупност от права, имуществени и неимуществени, като от категорията на последните е и правото по чл. 123 от ТЗ да участва в управлението на дружеството. Същевременно в изпълнение на чл. 124 от ТЗ той има и съответното задължение да участва в това управление, но и да оказва съдействие за осъществяване на неговата дейност. От тук касаторът извежда първото си възражение, което е основателно. В процесния случай, въпреки че практически задълженото лице е осъществявало дейност по управление на дружеството по смисъла на чл. 141 от ТЗ, то в качеството му на обикновен съдружник е осъществявало такава и по обикновено управление, както и такава по оказване съдействие за осъществяване на дейността на дружеството за постигане на неговите цели, т.е. фактически и правни действия от името и за сметка на същото. Тези задължения по естеството си са неимуществени и са част от членственото правоотношение на съдружника. Следва да бъде споделена тезата на касатора, че правоотношенията между съдружник и ООД могат да се основават на трудов договор, на граждански договор, на мениджърски договор, но и да се основават на закона, а именно на чл. 124 от ТЗ. В последната хипотеза няма насрещна престация, понеже получател на услугата е дружеството, респ. неговите клиенти. Осъществяваната дейност от ревизираното лице не е независима икономическа дейност по смисъла на чл. 4 от ЗДДС (отм.), респ. същото не е данъчно-задължено лице по чл. 3 от цитирания закон. Следва да се приеме в случая, че услугите с личен труд, предоставяни от съдружник са такива предоставяни вместо дружеството, което се определя от предмета на дейност на същото, а именно производство и ремонт на корабни изделия, както и от специалността на физическото лице - корабен инженер.”
Целият текст на съдебното решение четете от тук: h ttp://docstore.odit.info/?s=4&rid=3454

Всъщност, според специалисти в бранша, указанието протичоречи на самия Кодекс за социално осигуряване, тъй като видно от мотивите при неговото внасяне в Народното събрание и според доклада на Социалната комисия в Парламента става ясно, че всъщност законотворците под спорната дума “неначислени” възнаграждания е имал нещо съвсем различно от визираните в Указанието неначислими и недължими възнаграждания.

В Доклада към Законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2010, внесен от МС, с който всъщност се прави промяната в Кодекса за социално осигуряване, изискващ плащане и върху неначислени възнаждения се казва:

“Г-жа Митрева представи и измененията и допълненията в Кодекса за социално осигуряване, които са предвидени с §6 от законопроекта. С тях се цели подобряване събираемостта на осигурителните вноски и задълженията на Националния осигурителен институт при неоснователно изплатени осигурителни плащания, засилване на контролните функции на контролните органи на НОИ. Повишава се степента на гарантиране осигурителните права на осигурените лица, като се въвежда задължение за внасяне на осигурителни вноски и върху неначислените възнаграждения в съответствие с принципа на текущото начисляване. По този начин ще се постигне съответствие между законодателството в областта на трудовите отношения, социалното осигуряване и счетоводството. Предвидени са съответните изменения в уредбата на осигурителния стаж и изчисляване на паричните обезщетения.”

Целият доклад можете да видите от тук:
h ttp://www.parliament.bg/?page=ns&lng=bg&nsid=5&action=show&Type=cmStan&gid=231&SType=show&id=1594

Компетентните припомнят, че принципът на текущо начисляване е уреден в чл.4, ал.1 от Закона за счетоводството и означава:

“Чл. 4. (1) Счетоводството се осъществява и финансовите отчети се съставят в съответствие с изискванията на този закон при съобразяването със следните основни счетоводни принципи:
1. текущо начисляване - приходите и разходите, произтичащи от сделки и събития, се начисляват към момента на тяхното възникване, независимо от момента на получаването или плащането на паричните средства или техните еквиваленти и се включват във финансовите отчети за периода, за който се отнасят;”

Т.е. При липсваща сделка или събитие, липсва основание за начисляване, тъй като липсва договор или в него е уговорено, че няма да има възнаграждание. Следователно не може да има начисляване.

Всъщност всичко това директно и много подробно е казано в самите мотиви на Министерски съвет към Законопроекта на Закона за държавния бюджет за 2010 г:

“Промените в част първа от КСО имат за цел подобряване събираемостта на осигурителните вноски, както и вземанията на НОИ за неоснователно извършени осигурителни плащания и изплащането на обезщетенията за временна неработоспособност и трудоустрояване и за майчинство. Законопроектът предвижда засилване на контролните функции - превантивен и последващ контрол, който се осъществява от контролните органи на НОИ.
Предвижда се задължение за внасяне на осигурителни вноски и върху неначислени възнаграждения. Осигурителните вноски за ДОО по правило са месечни вноски, като едно от основните им предназначения е да осигурят ритмичност на приходите по фондовете на ДОО с оглед обезпечаване на средства за изплащане на краткосрочните обезщетения и пенсиите.
От 1 януари 2007 г. чрез законодателни промени в кодекса бяха предприети мерки срещу недобросъвестните осигурители, които не изплащат регулярно трудови възнаграждения с цел избягване внасянето на осигурителни вноски за ДОО, като се въведе дължимост на вноските и при начислени, но неизплатени възнаграждения.
Обвързването на дължимостта на вноските с начисляване на трудовите възнаграждения изигра своята положителна роля в противодействието срещу некоректните осигурители и оправда своето въвеждане.
Един от основните принципи при осъществяване на счетоводството и съставяне на финансовите отчети е принципът на текущо начисляване (чл. 4, ал. 1, т. 1 от ЗСч.). На основание на този принцип разходите, произтичащи от сделки и събития, следва да се начисляват към момента на тяхното възникване, независимо от момента на получаването или плащането на паричните средства или техните еквиваленти, и се включват във финансовите отчети за периода, за който се отнасят. Принципът на текущото начисляване обаче не визира периода, през който технически се извършва начисляването на разходите за възнаграждения.
Счетоводната политика представлява съвкупност от принципи, изходни положения, концепции, правила, бази и процедури, възприети от предприятието за отчитане на неговата дейност и за представяне на информацията във финансовия отчет.
Въпреки че след като положеният труд по трудово правоотношение е възмезден (чл. 242 от Кодекса на труда (КТ) и че при разработване на счетоводната политика, освен изискванията, залегнали в СС № 1 – Представяне на финансови отчети, следва да се вземат предвид и разпоредбите на приложимото трудово право, някои осигурители все още разработват счетоводна политика, въз основа на която начисляването не се извършва периодично, вследствие на което не внасят ритмично осигурителните вноски.
За да се постигне напълно целта, поради която се обвързва дължимостта на вноските с начисляване на трудовите възнаграждения, мярката следва да се доразвие, като се въведе дължимост на вноските за ДОО и при неначислени трудови възнаграждения. По този начин некоректните осигурители редовно ще начисляват и изплащат трудовите възнаграждения и ще се постигне съответствие и съгласуваност между осигурителното, трудовото и счетоводното законодателство.
Предложените изменения и допълнения са фискална мярка, чрез която се цели ритмичност на приходите по фондовете на ДОО и поредно ограничаване действията на осигурителите, които са на границата на сивата икономика.
Във връзка с внасянето на осигурителни вноски върху неначислени възнаграждения са направени съответните промени в текстовете, отнасящи се за осигурителния стаж и изчисляване на паричните обезщетения.”

Целият текст на решението на Министерски съвет можете да намерите от тук: h ttp://docstore.odit.info/?s=4&rid=3453

За специалистите и собствениците и управители на дружества остава да чакат указание, което да разясни Указанието на НАП от 25.02.2010 г и да се надяват, че разширителното тълкувание на НАП е било само недоразумение.
Ех,Дянков,Дянков...!

сряда, март 03, 2010

Откъм родните нормотворци отново замириса на изгоряло


Сигурно по случай празника,днес бяхме зарадвани със следното решение:
"Председателят на Народното събрание Цецка Цачева е издала заповед за вдигане на месечното възнаграждение на всички председатели и шефове на комисии в парламента.
Със задна дата, считано от 1-и януари, шефката на НС получава заплата в размер на 3576 лв,зам.-председателите са с увеличение на трудовото си възнаграждение с 45%, което прави 3345 лв.
Председателите на постоянни комисии се подписват във ведомост срещу 3114 лв, а заместниците им получават 2884 лв."
И това на фона на нестихващата криза и увеличаващата се безработица!Не виждам необходимост от какъвто и да било коментар след като вчера премиерът Бойко Борисов каза следното:
"Популизмът "Харчете, защото днеска се живее, а утрешните поколения да правят, каквото знаят" при нашето правителство няма да се случи".
А по време на приключилата в понеделник редовна мисия за преглед на българската икономика Международният валутен фонд (МВФ) призова кабинета да замрази заплати и пенсии и да не сваля ДДС и осигуровките.
Само искам да задам няколко въпроса на нашите баш законодатели.А именно:
1. Вие обмисляте ли решенията си преди да ги гласувате?
2. Запознати ли сте с икономическата ситуация в страната и света?
3. Кога ще направите нещо сериозно като например конституционна реформа в съдебната система?Какво ви пречи това да стане в рамките на този парламент?





Democratic Party Political Blogs - Blog Catalog Blog Directory Politics Blogs - Blog Rankings Blog directory Creative Commons License
Произведението произведение ползва условията на Криейтив Комънс договор.