петък, април 29, 2011
Wikileaks: Руски шантаж, енергийна мафия и обръчи на Доган около Белене
от Wikileaks Биволъ Петък, 29 Април 2011
Ако няма напредък в придвижването на руските енергийни проекти, българите „рискуват да останат на студено през зимата“. Това е казал руският премиер Владимир Путин “на ухо” на българския си колега Бойко Борисов, извън протокола, на срещата на високо равнище в Гданск на 1 септември 2009 г. Не става ясно с какъв тон е споменато въпросното изречение, т.е. дали е било достатъчно заплашително, но явно е направило сериозно впечатление на Борисов, за да бъде своевременно докладвано и да попадне в конфиденциалните информации на дипломацията на САЩ.
“Оплакването” на Бойко Борисов за отношението на Путин е отразено в американска дипломатическа телеграма датирана от 5 октомври 2009 г., разкрита от Wikileaks [09SOFIA561]. От текста не е ясно дали става въпрос за шега, или за заплаха. На 29 септември 2009 г. Борисов е поискал помощ от правителството на САЩ относно диверсификацията на енергийните източници за България. “Финансово закъсалата нова администрация не цели само да се отърве от проекти със съмнителна търговска жизнеспособност, но и да увеличи сигурността на енергийните доставки чрез диверсификация.”, вярват американските дипломати.
Докладът разказва за среща на министър–председателя с три големи енергийни компании на САЩ на същата дата. В резултат на това правителството се е ангажирало в преговори да се използва тяхна технология за диверсификация на ядреното гориво и за утилизация на отработеното ядрено гориво.
Докладът разкрива, че американците са се надявали Бойко Борисов да спази обявените си официално намерения преди да поеме властта: да се преразгледат всички руски проекти свързани с големи енергийни сделки, направени от Тройната коалиция. Както показа времето обаче случи се точно обратното и ролята на премиера в началото на мандата му се оказа фалшива.
От други дипломатически грами посветени на енергийните проблеми на България се разбира категорично, че рискът милиони българи да останат на студено, заради руски енергиен шантаж, е разглеждан съвсем сериозно от българските политици, които са договаряли енергийните проекти с Русия. Това се оказва формулата, с която Русия диктува политически решения на суверенната уж страна – член на ЕС.
Големата енергийна „петчленка“
Противно на публичните изявления, от грамите лъсва тясната обвързаност между трите големи руски проекта: АЕЦ Белене, Южен Поток и Бургас-Александропулис, които президентът Първанов назова „Голям шлем“, а руският в-к Комерсантъ иронизира – „Голям член“.
Американците смятат, че зад всички тези проекти стои директно или индиректно, чрез подставени фирми и финансиране руският газов гигант Газпром. Техните категорични анализи сочат, че строежът на Белене с руски пари и технологии върви “в пакет” и с бъдещото изграждане на петролопровода “Бургас – Александруполис”, както и с “Южен поток”. На въпрос, дали това е така, бившият енергиен министър Румен Овчаров се е опитал да отрече, но както вече се вижда от развитието на нещата, явно анализите се оказват верни.
Но трите проекта от Големия шлем не са всички карти в руската енергийна колода, разигравана срещу България. В разговор с посланик Байърли проведен на 19 октомври 2006 българският енергиен министър Румен Овчаров е признал за връзка между преговорите за АЕЦ „Белене“ и преговорите за подновяване на договора за газови доставки [06SOFIA1481].
От същия разговор става ясно, че посланик Байърли би желал Westinghouse да бъде избран като подизпълнител в проекта Белене. Тези надежди обаче са попарени от Овчаров, който твърди, че е „голям фен“ на Westinghouse, но участието на европейския консорциум Framatom/Areva в проекта е задължително условие за бъдещото членство на България в ЕС, за което е оказала натиск Ангела Меркел.
Газпром се домогва също и до собственост върху българската енерготранспортна мрежа споделя Овчаров [06SOFIA1162]. Така преговорите водени от правителството на Станишев се очертават като 5 в 1: АЕЦ Белене, Южен Поток, Бургас-Александропулис, газовите доставки и собствеността върху преносната мрежа. Отделно стои въпросът за 100% зависимост от внос на руско ядрено гориво за АЕЦ Козлодуй и неговата утилизация.
Най-силният коз на Русия за бъдещите проекти е почти пълната зависимост на България от енергийните доставки, наследена от комунистическо време, която виси като дамоклев меч и принуждава българите към отстъпки, които от своя страна тласкат страната към все по-голяма зависимост – отбелязват със загриженост американците, които не пропускат да отбележат нуждата от диверсификация чрез участие в други проекти (Набуко), развиване на междусистемни връзки със съседните страни и използване на тяхно ядрено гориво и решения за утилизация в Козлодуй.
„Мръсна енергия“, „енергийна мафия“ и обръчите на Доган
Българският енергиен сектор е непрозрачен, корумпиран и свързан с лица близки до организираната престъпност, считат американските дипломати. [06SOFIA1691]В скандална грама, под знаменателя „енергийна мафия“ са цитирани конкретни имена и фирми „Риск Инженеринг“ на Богомил Манчев, „Фронтиер“ на Красимир Георгиев и фирмите на Христо Ковачки.
„Ресурсите на „Белене“ са толкова грамадни, че всички от конкуриращите се енергийни и политически лобита ще получат дял“. За своя дял от Белене са се подредили и фирми близки до ДПС на Ахмед Доган, които „контролират екологичното министерство, отговорно за даване на разрешения“ – смята авторът на грамата Алекс Карагианис.
Биволъ предоставя пълният превод на текста на този доклад, многозначително озаглавен: МРЪСНА ЕНЕРГИЯ: КОРУПЦИЯ И ЛИПСА НА ПРОЗРАЧНОСТ ИЗМЪЧВАТ БЪЛГАРСКИЯ ЕНЕРГИЕН СЕКТОР.
Лимонът „Белене“ – с часовников механизъм…
Английският вестник Гардиън публикува през декември две грами от посланик Макелдауни [09SOFIA69] [09SOFIA363], в които е акцентирано на многобройните проблеми пред проекта Белене: неясна цена и икономическа обосновка, непрозрачност, свързани с Русия лобита и подозрения за корупция.
В редакцията на Гардиън обаче е отпаднала съществена част от текста, в който се обяснява, че ръководството на НЕК е пренебрегнало добрите практики в областта на ядрената индрустрия, не е изготвило програмен план за гаранция на качество за временните структури на площадката и е поискало от МРРБ да издаде разрешения без подходяща техническа документация.
Тези проблеми обаче не убягват на инвеститора RWE, който се безпокои за липсата на прозрачност в работата с Атомстройекспорт и българските му подизпълнители. Германците са държани „на тъмно“ за повечето ежедневни технически проблеми на площадката. НЕК дори е възпрепятствала подизпълнителите да споделят с RWE информация по основни въпроси, позовавайки се на клаузи за конфиденциалност в договорите – пише в цензурирания текст.
Едновременно с това НЕК се опитва да замаже очите и на публиката и на инвеститора, че проектът върви с пълна пара. За пред медиите се използва словесна еквилибристика, като фазата „Подготовка на площадката“ се нарича „Конструкция“, за да се внуши, че има напредък в дейностите.
Резултатът от тази политика е известен – през октомври 2009 г. RWE излезе от проекта, който беше временно замразен.
Ново правителство – нов късмет?
Идването на Бойко Борисов на власт дава нова надежда за ограничаване на руското влияние в енергетиката. Американците отбелязват със задоволство намерението на правителството на ГЕРБ да преразгледа участието в руските енергийни проекти и про-западната ориентация на ключови министри като Дянков, Младенов и Трайков.
Знак за първоначалната решителност на правителството е писмото изпратено от премиера Борисов до Барак Обама в края на септември 2009, в което той моли за американска подкрепа за стратегическите решения в енергетиката. [09SOFIA538]
През октомври 2009 Бойко Борисов се среща с представителите на три американски енергийни компании, с които е обсъждал алтернативи за енергийните доставки, по-специално американско ядрено гориво за АЕЦ Козлодуй и решение за утилизация на отработеното ядрено гориво от централата. [09SOFIA561]
България зависи 100% от вноса на руско ядрено гориво и експортира отработеното обратно в Русия срещу значителна цена. Тя е и единствената европейска страна, която продължава тази практика, което я прави уязвима за руските прищевки да вдигнат цената, или да откажат да складират горивото в бъдеще – анализира американският дипломат, организирал срещата.
Българският премиер изглежда е бил убеден от американската презентация, тъй като е поръчал да бъде изготвен проектодоговор за предложените решения. Борисов отново е поискал съвет от американското правителство относно опциите за диверсификация, както и подкрепа през следващите месеци, които ще бъдат критични за взетите решения за енергийното бъдеще на страната – отбелязва заместник-посланик Сатън.
Два месеца по-късно американската подкрепа се материализира в София където е открит регионален офис на американското енергийно министерство. България е посетена и от специалния пратеник по енергийните въпроси Ричард Морнингстар, който се среща с ключови фигури от правителството. На 9 дек. 2009, Бойко Борисов се оплаква от липсата на европейско единство и подкрепа [09SOFIA696]. Европа бави парите за междусистемните връзки с Гърция и Румъния и България е станала заложник на енергийните амбиции на Италия, Франция и Германия – обяснява българския премиер на Морнингстар, имайки предвид подкрепата на тези страни (най-вече на Италия) за руския газопровод Южен Поток.
„Правителството иска да се отърве от Белене“ – пише в коментар за срещата заместник-посланик Сатън – „но смята, че неустойките ще са твърде големи“. По това време проектът е замразен, след оттеглянето на стратегическия инвеститор RWE през октомври. Зависимостта от руски газ за години напред не позволява обаче на българите да спрат всички доминирани от Русия проекти. „Освен това те не го и желаят“ – коментира Сатън, която препоръчва по-силна ангажираност на американското правителство, за да помогне на „очевидно притеснения“ български премиер.
Ден по-късно, на 10 декември, в България пристига руска делегация начело с министър Шматко, за да преговаря за енергийните проекти.
Отстъплението за Белене – драма в грамата
„Истинската драма“ в разговорите през декември е отстъплението на българската страна за АЕЦ Белене след преговорите с руснаците – пише Сатън в грама датирана от 21 декември 2009 и озаглавена „Поддаване по АЕЦ „БЕЛЕНЕ“. [09SOFIA711]
Според министър Трайков България обмисля да даде на Русия мажоритарен дял в проекта „първоначално“, но конфузът е очевиден, защото той „не може да обясни какво точно означава това“. По-твърда в преценката си е зам.-министъра по енергетиката Мая Христова, която счита, че даването на собственост върху Белене на Русия е заплаха за националната сигурност. Тя споделя и за идеята да се проведе конкурс за финансов съветник, който да помогне на българската страна да се ориентира във финансовите аспекти на проекта.
Русия възражда проекта Белене като използва едновременно „подсладители“ и нови форми на натиск. Ако България се съгласи на руска собственост върху Белене, това ще е драматично отстъпление от позициите на енергийната сигурност и една голяма възможност за поправяне на грешките на предишното правителство ще бъде пропусната – настоява Сатън в коментара към преговорите с руснаците.
Това е и една от последните американски грами от България на енергийна тема, изтекли в Wikileaks. През следващата година правителството на Борисов ще поддържа позицията си на отлагане и протакане, през срещи с Путин, включването на „косматия дипломат“ – каракачанския пес Йорго…, за да се стигне до драматичните събития от началото на 2011 и разконспирирането на основни лобисти като Валентин Златев, консултант на Росатом и особено приближен на премиера.
Най-вероятно американската позиция през този период не е претърпяла промяна. Позицията на Борисов обаче се промени и то съществено спрямо това, което четем в дипломатическите доклади от първите месеци след идването му на власт. За публиката остава да гадае в каква пропорция са били смесени заплахите на Путин за „оставане на студено“, „новите форми на натиск“ и „подсладителите“ в руския коктейл, сервиран в процеса на преговорите на българския премиер.
Информация за медиите: Wikileaks и Биволъ имат споразумение за партньорство в журналистическата и експертна обработка на грамите от България, а впоследствие и от други балкански страни. Пълните текстове на анализите и преводите публикувани в „Биволъ“ са защитени съгласно•Закона за авторското право и сродните му права.•Цитирането им без позоваване на източника не е разрешено. По-подробна информация за условията за ползване на текстовете можете да получите по е-мейл:• contact@bivol.bg
Източник: www.bivol.bg
вторник, април 26, 2011
Нови щрихи към пълното фиаско на българската "политическа класа"
Майка на четири деца умря, след като изритаха семейството й на улицата.Нямало кой да прибере тялото,оставили го в изба.
Същинска трагедия се оказа първият ден на Светлата седмица за многодетно варненско семейство. Елена, съпругът й и четирите им деца, живеели под наем в блок 109, вх. Б на варненския квартал "Младост". Вчера вечерта се появил хазяинът, на когото бедното семейство дължало остатък – 34 лева от неплатен наем.
Мъжът им се троснал и им казал, че търпението му се е изчерпало и трябва да напуснат жилището. Притиснатите до стената родители и четирите им деца си събрали набързо нещата, след което били изритани от квартирата. Стресът от изживяното дошъл в повече на Елена и тя
починала внезапно на стълбищната площадка.
Жената се свлякла в ръцете на домуправителя, който веднага потърсил помощ. Трагедията се разиграла пред очите на невръстните дечица. Тъй като те нямало къде да отидат, прекарали нощта на стълбищната площадка.
Домоуправителят се обадил в полицията, но от там заявили, че няма какво да направят. Оказало се, че през почивните дни няма кой да прибере тялото и се наложило то да бъде оставено в избено помещение.Нито полицията, нито прокуратурата е работила по случая, тъй като дежурният обвинител не е бил уведомен. Също така не е правена и аутопсия на трупа на жената. Според запознати със случая, най-вероятната причина за смъртта е инфаркт.
След трагедията съседите на почерненото семейство предложили да помогнат с каквото могат, но ридаещите деца не приемали нищо. От отдела за „Закрила на детето” обясниха, че не са уведомени за станалото, но очакват да се запознаят с обстоятелствата около случая.
Кметицата на район „Младост” Йорданка Юнакова заяви, че жилището, в което е живеело семейството, не е общинско и че кметството няма касателство(пак русизъм) със случилото се. „Съжалявам за станалото. От човещина сме изпратили хора да проверят как е семейството, но към момента нямаме свободни апартаменти, в които да го настаним”, обясни Юнакова.
Днешният следобед децата прекараха в градинката пред блока, където чакаха баща си, който бе отишъл до Тополи да уреди погребението на майка им.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Българското правосъдие дели своите клиенти на обикновени граждани и недосегаеми. Така смята посланикът на Германия у нас Матиас Хьопфнер, който в интервю за Дойче веле говори за дефицитите на българската демокрация.
След покриването на техническите критерии за членство в Шенген пред България стои трудната задача да покаже пред своите партньори осезаем напредък в борбата с корупцията и организираната престъпност. В това отношение месеците до юлския доклад на еврокомисията ще бъдат наистина горещи за българското правителство и правосъдната система на страната, каза още Матиас Хьопнер. Неговата страна, както и Франция, потвърдиха наскоро несъгласието си за приемане на България и Румъния в Шенгенското пространство, независимо, че техническите критерии са изпълнени.
"Дискутираният напоследък въпрос дали българският съд третира по различен начин делата на богатите и на бедните, аз бих свел до дилемата дали правосъдието в страната дели своите клиенти на обикновени граждани и на недосегаеми. Фактите от българската действителност говорят в подкрепа на подобно раздвоение, защото хора, които многократно нарушават закона, получават или оправдателни присъди, или изобщо не стигат до съд", посочи посланик Матиас Хьопнер в интервю пред Дойче веле, разпространено днес.
По този начин той повтори тезата на американския посланик Джеймс Уолрлик, че в България има две правосъдни системи – една за богатите хора с власт, които остават над закона, а другата - за обикновените българи. Думите на Уорлик бяха посрещнати остро и определени като недопустимо вмешателство както от висши магистрати, така и от изпълнителната и законодателната власт и от президента Гоце Първанов.
"Не всичко, което не върви в правосъдието, се дължи на рушветчийството. Понякога става дума за страх, но ако съдът, прокурорите или разследващите полицаи се страхуват да осъдят престъпниците, то тогава имаме работа с голяма структурна грешка в организацията на работата в правосъдието, както и с липса на основополагаща система от ценности", разяснява германският посланик.
По думите му "проблемът се репродуцира не само в наказателните, но и в гражданските дела и когато прийомите да се решават делата по "втория начин" засегнат и чуждестранните инвеститори в българската икономика, тогава проблемите за страната се превръщат в дългосрочни".
"За съжаление, и в България продължаваме да се сблъскваме със случаи, от които направо ни се изправят косите", заяви Матиас Хьопнер.
Дългият преход към демокрация и пазарно стопанство разклати още повече устоите за създаване на силно гражданско общество в България, смята той.
"В началото на този преход всички станахме свидетели на разграбването на държавната и общинската собственост посредством олигархични схеми, насилие и криминални похвати. Създаването на новия икономически и политически елит до голяма степен се случи върху изградените вече мрежи на бившата Държавна сигурност и останалите тайни служби на комунистическия режим. Техните пипала проникнаха във високите етажи на изпълнителната и съдебната власт. Тези времена оставиха след себе си над 150 неразкрити или ненаказани и до днес поръчкови убийства. Това не бива да се забравя и да се превръща в тема табу в едно гражданско общество", изтъква посланик Хьопнер.
Според него през последните две години в България действително се наблюдават и някои важни положителни промени. "Появиха се множество групи от млади и енергични хора в защита на природата и срещу посегателствата спрямо околната среда. Много от добре образованите в чужбина млади българки и българи се завръщат в родината си по-често от преди, носейки със себе си идеи за промяна на статуквото, но стъпките към изграждане на гражданско общество в България от западноевропейски тип са все още твърде бавни и колебливи", посочи той.
"По мое мнение българското общество може да се определи по схемата на американския изследовател Франсис Фукуяма като общество с ниска степен на доверие към правителството, държавата и нейните институции. Бих казал, че в случая с България става въпрос за особено ниско ниво на доверие. Резултат от всичко това е капсулирането на хората в своята семейна и приятелска среда, отказът им да заемат активни граждански позиции и да участват в обществени инициативи. В крайна сметка се стига до силно отслабване на чувството за солидарност между самите граждани, чието доверие към държавата е изместено от разочарование", според анализа на посланик Хьопфнер.
Той допълва, че подобни нагласи в демократичния свят водят и до постоянно променливо поведение на избирателите.
Източник: www.blitz.bg
P.S. На снимката: Иван Костов вдига ръката на Надежда Михайлова след избора й за председател на СДС преди 8 години.
неделя, април 24, 2011
Великденски музикален поздрав
Текст на песента на гръцки и на български:
Απέναντι σου εγώ για ώρες να κοιτώ
Ποτέ δεν έχω ξαναδεί κάτι πιο όμορφο
Απέναντι σου εγώ για ώρες να απορώ
Άραγε υπάρχει πιο πολύ απ’ όσο σ’ αγαπώ
Αν Θεός γινόμουν για λίγο
Θα άλλαζα πολλά δε σου κρύβω
Ένα όμως θ’ άφηνα ίδιο εσένα αγάπη μου
Απ’ το Α ως και το Ω δημιούργημα είσαι μέγα
Άραγε ο Θεός τι να είχε δει
Και τον έκανε να σε εμπνευστεί
Απέναντι σου εγώ να σου χαμογελώ
Δεν κρύβεται η χαρά μου
Που είσαι εδώ κοντά μου
Απέναντι σου εγώ τι τέλεια περνώ
Θεός αισθάνομαι κοντά σου στον ουρανό πετώ
Αν Θεός γινόμουν για λίγο
Θα άλλαζα πολλά δε σου κρύβω
Ένα όμως θ’ άφηνα ίδιο εσένα αγάπη μου
Απ’ το Α ως και το Ω δημιούργημα είσαι μέγα
Άραγε ο Θεός τι να είχε δει
Και τον έκανε να σε εμπνευστεί
Αν Θεός γινόμουν για λίγο
Θα άλλαζα πολλά δε σου κρύβω
Ένα όμως θ’ άφηνα ίδιο εσένα αγάπη μου
Απ’ το Α ως και το Ω δημιούργημα είσαι μέγα
Αν Θεός γινόμουν για λίγο
Θα άλλαζα πολλά δε σου κρύβω
Ένα όμως θ’ άφηνα ίδιο εσένα αγάπη μου
Απ’ το Α ως και το Ω δημιούργημα είσαι μέγα
Άραγε ο Θεός τι να είχε δει
Και τον έκανε να σε εμπνευστεί
Срещу теб стоя и с часове те гледам...
никога не съм виждал нещо по-красиво!
Срещу теб часове стоя и се чудя
има ли нещо, което да обичам повече...
Ако стана Бог за малко
щях да променя много неща, не го крия,
но едно нещо, щях да оставя същото... теб, любов моя!
И от А до Я... ти си божествено творение.
Самия Бог те е създал
и ти е вдъхнал живот!
Срещу теб стоя и ти се усмихвам
не крия радостта си,
че си тук до мен.
Срещу теб стоя, колко съвършено е всичко...
Чувствам се Бог, когато до теб стоя... в небето летя!
Ако станех Бог за малко
щях да променя много неща, не го крия,
но едно нещо, щях да оставя същото... теб, любов моя.
И от А до Я... ти си божествено творение
Самия Бог те е създал
и ти е вдъхнал живот!
Ако станех Бог за малко
щях да променя много неща, не го крия,
но едно нещо, щях да оставя същото... теб, любов моя!
И от А до Я... ти си божествено творение.
Ако станех Бог за малко
щях да променя много неща, не го крия,
но едно нещо, щях да оставя същото... теб, любов моя!
И от А до Я... ти си божествено творение.
Самия Бог те е създал
и ти е вдъхнал живот!
събота, април 23, 2011
Кво рйечи?!
„Росатом“: Какво ви интересува колко струва „Белене“?
"За икономиката на България не е важно колко струва "Белене". Ние не сме на пазара, за да ни интересува колко струват доматите - гръцките или турските“. Това е заявил пред български журналисти в Москва вицепрезидентът на дъщерната на „Росатом“ фирма „Атомстройекспорт“ и директор на проекта „Белене“ Генадий Тепкян. Изявлението му идва месец след като премиерът Бойко Борисов разбуни духовете с фразата си „какво те интересува цената на „Белене“, след като не даваш нито лев“...
А???
Направо изгубих ума и дума. Не че нямам какво да кажа, но е нецензурно и грозно. Единственото прилично е, че в момента, в който тези стъпят в България, трябва да бъдат претрепани с камъни! Още на летището! На мига!
А хероичният ни, лъжлив премиер, колкото и да се прави на мъжкар пред продавач-консултантките и подмокрените журналистки, и да гледа лошо, е без топки. Или по-точно - оставил си е топките в Русия, за да му ги стискат яко. Нагъл, прост свински цървул! Пфу! Ще се пръсна!
Източник: frogandroll.blogspot.com
четвъртък, април 21, 2011
Музикален поздрав за Седмицата на страданията
Страстна седмица (наречена още Седмицата на страданията) е последната седмица от живота на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва с неговото възкресение. Всеки ден от тази седмица се нарича Велик - Велики понеделник, Велики вторник и така нататък.
петък, април 15, 2011
Браво Бойко,браво Борисов!
Вече писах,че икономическата политика на ГЕРБ се очерта като пълно фиаско.Ето го и потвърждението на думите ми: "Прикриват опит за самоубийство пред Министерския съвет. Мъжът бил отчаян и заплашвал, че ще се отрови, ако не го срещнат с Бойко Борисов или някой от администрацията. Той искал помощ от премиера, вероятно изпаднал в тежко финансово състояние. Когато разбрал, че няма да му помогнат, мъжът изпълнил заканите си и глътнал отровната течност. Било стрихнин. Никой от охраната не реагирал и не опитал да спре мъжа. Течността явно не подействала веднага и човекът си тръгнал.
По-късно в „Пирогов” бил приет по спешност мъж с опасност за живота. Според лекарите се е натровил със стрихнин и живак. 46-годишният пациент е открит в безсъзнание около Централна гара в София. По адрес на лична карта е от шуменското село Александрово, пише „24 часа”.
Лекарите са обнадеждени и твърдят, че са успели да овладеят състоянието. Мъжът вече не е с опасност за живота, макар че стрихнинът е изключително опасна отрова. Тя предизвиква бързо смърт, освен ако не се вземат спешни мерки, както се е случило и с 46-годишният мъж.
Случаят се е потулил веднага, знаят само служителите в Министерския съвет, но били предупредени инцидентът да остане в пълно информационно затъмнение.
Според запознати самоотравянето е можело да бъде предотвратено, ако от охраната на МС са взели мерки.
„Мъжът просто е искал среща Борисов или с някой от администрацията. Можели са да го свържат с премиера, а те не са му обърнали никакво внимание, оставили са го да изпие отровата”, възмущават се интернет потребители.
Още колко банки трябва да бъдат ограбени и колко самоубийци трябват, за да обърне внимание Борисов на тежката ситуация у нас, питат хората.
Според тях всичко идва от кризата и глада. Народът мре от глад, а цените на хранителните продукти от първа необходимост продължават да поскъпват. „Кога Борисов ще разбере, че не става само със садене на картофи, трябват и пари”, протестират форумци."
Източник: www.razkritia.com
По-късно в „Пирогов” бил приет по спешност мъж с опасност за живота. Според лекарите се е натровил със стрихнин и живак. 46-годишният пациент е открит в безсъзнание около Централна гара в София. По адрес на лична карта е от шуменското село Александрово, пише „24 часа”.
Лекарите са обнадеждени и твърдят, че са успели да овладеят състоянието. Мъжът вече не е с опасност за живота, макар че стрихнинът е изключително опасна отрова. Тя предизвиква бързо смърт, освен ако не се вземат спешни мерки, както се е случило и с 46-годишният мъж.
Случаят се е потулил веднага, знаят само служителите в Министерския съвет, но били предупредени инцидентът да остане в пълно информационно затъмнение.
Според запознати самоотравянето е можело да бъде предотвратено, ако от охраната на МС са взели мерки.
„Мъжът просто е искал среща Борисов или с някой от администрацията. Можели са да го свържат с премиера, а те не са му обърнали никакво внимание, оставили са го да изпие отровата”, възмущават се интернет потребители.
Още колко банки трябва да бъдат ограбени и колко самоубийци трябват, за да обърне внимание Борисов на тежката ситуация у нас, питат хората.
Според тях всичко идва от кризата и глада. Народът мре от глад, а цените на хранителните продукти от първа необходимост продължават да поскъпват. „Кога Борисов ще разбере, че не става само със садене на картофи, трябват и пари”, протестират форумци."
Източник: www.razkritia.com
вторник, април 12, 2011
Ето защо петата колона бърза за АЕЦ "Белене"
Днес Япония вдигна до максималната седма степен оценката на инцидента в атомната централа край Фукушима, с което катастрофата се нареди до експлозията на реактора в АЕЦ "Чернобил" през 1986г. - най-лошата в историята на ядрената енергетика.
Досега оценката бе от пета степен, но Агенцията за ядрена и индустриална безопасност (NISA) на страната обясни, че това е било валидно за първите дни след земетръса с цунами от 11 март. Днес повредената централа не гори, но продължава да излъчва радиация в хиляди пъти над нормите, а инженерите са далеч от успех в опита си да охладят прегретите реактори.
"Това е предварителна оценка, окончателната ще даде Международната агенция за атомна енергия (МААЕ)", се казва в японското съобщение.
В същото време име специалисти, които смятат, че това е прекалено сериозна оценка, защото според тях аварията в Чернобил е била несравнимо по-мащабна и извън всякакъв контрол.
"Въобще не е за това ниво. Чернобил беше нещо ужасно - гръмна и нямаше контрол над ситуацията, те просто бяха с вързани ръце. Японската операция продължава и единственият проблем е пожарът в басейна с отработено гориво", коментира Мъри Дженекс, преподавател в Щатския университет в Сан Диего.
Седма степен означава инцидент с изхвърляне на голямо количество радиация и масови поражения за здравето и околната среда. Пета степен е свързана с ограничено освобождаване на радиоактивен материал и няколко смъртни случая от облъчване.
В международната скала на МААЕ за описване на инциденти и аварии всяка степен е около 10 пъти по-тежка от предходната, пояснява агенция "Ройтерс".
В Япония продължават силните вторични трусове - в понеделник имаше два от над 6 степен, включително в префектура Фукушима. Първият трус принуди токийското летище "Нарита" да спре работа за проверка на пистите, а второто уби един човек и остави без електричество около 220 000 домакинства. И след двете земетресения от атомната централа съобщиха, че няма нови поражения.
Според NISA пикът в изпускането на радиация е бил на 15 и 16 март. "Продължава излъчването на радиация, но количествата са значително по-малки", каза зам.-директорът на NISA Хидехико Нишияма.
Агенцията твърди, че досега са изхвърлени радиоактивни субстанции, равняващи се на около една десета от това, което изхвърли АЕЦ "Чернобил". Според компанията Токио илектрик пауър (ТЕРСО), оператор на централата край Фукушима, има опасност радиацията да надхвърлитази от Чернобил, ако не бъде овладяно изтичането на вода и частици от реакторите.
Предварителните изчисления на NISA показват, че натрупаното количестворадиация е надхвърлило годишната доза от 1 милисиверт годишно в райони на повече от 60 км на север и на 40 км на юг от авариралите реактори.
Повишаването на нивото на оценката на аварията до максималната степен рискува да предизвика дипломатическо напрежение със съседите на Япония, защото се изпраща сигнал към страни като Китай и Южна Корея, че изхвърляното от Фукушима може да навреди на държави на континента.
Наскоро Германия наложи тримесечен мораториум върху решението си, прието едва преди половин година, да удължи времето за експлоатация на ядрените си реактори. Две от най-старите атомни централи ще бъдат затворени още до средата на лятото.
Разгорещеният дебат за бъдещето на атомната енергетика в страната се възпламени отново след избухването на кризата с реакторите край Фукушима.
Канцлерът Ангела Меркел заедно със заместника й и външен министър Гидо Вестервеле обясни на специална пресконференция, че временната отмяна на решението няма да изисква законови промени, а само преговори с компаниите - собственици на атомни централи. В Германия има 17 АЕЦ, чиито собственици са Е.ОN, RWE и EnBW и Vattenfall.
E.ON и RWE, двата най-големи производителя на електричество в Германия, реагираха сдържано на решението на управляващата коалиция. Говорителка на RWE е заявила, че "по този въпрос предимство има политиката", съобщи онлайн изданието на списание "Фокус". Енергийният концерн предпочита да изчака разговорите с правителството, преди да коментира.
От E.ON също заявиха, че вземат предвид мораториума и разчитат да участват при взимането на бъдещи решения. Във вторник Меркел ще се срещне с премиерите на провинциите с атомни централи, за да обсъди последиците от мораториума.
"Германия все още не се е отказала от атомната енергетика", каза канцлерът. Според нея няма основание за притеснения относно енергийните доставки за домакинствата и бизнеса в Германия, която е водещ износител на енергия. През следващите три месеца ще бъдат изготвени анализи на риска и сигурността в централите от независими експерти. "Всичко подлежи на проверка. Няма да има табута", предупреди Меркел.
Опозицията настоя за бързо категорично решение. Лидерът на опозиционните социалдемократи Зигмар Габриел призова за моментално спиране на седемте най-стари АЕЦ и обвини правителството в опит за потушаване на вълнението чрез мораториума заради предстоящите избори за местен парламент в шест провинции.
Критика дойде и от лагера на Зелените, чийто лидер Чем Оздемир твърди, че не е ясно каква точно е целта на този мораториум.
Аварията в АЕЦ "Фукушима", изглежда, няма да повлияе на плановете на Европа за нови ядрени централи, които да намалят зависимостта й от изкопаемите горива, освен ако и тук не се случи подобно земетресение, се казва в анализ на "Ройтерс".
"Смятам, че тя ще накара много правителства да преосмислят плановете си за строителство на такива централи в сеизмични райони", коментира пред Ройтерс Ян Хаверкамп от международната екоорганизация "Грийнпийс".
Великобритания
Британският министър на енергетиката Крис Хюн обяви, че очаква от националната инспекция по ядрена безопасност доклад за изводите от японската криза. Той обаче посочи, че британските централи са различни от японските и че Великобритания за разлика от Япония не е в земетръсна зона. Британският евродепутат от Зелените Каролин Лукас заяви, че инцидентът е засилил аргументите срещу новите АЕЦ. "Никога не можете да предвидите изцяло човешките грешки, производствените недостатъци или природните бедствия", коментира тя.
САЩ
В САЩ се надигнаха вълна от недоволство и призиви от страна на депутати и активисти за преразглеждане на американската енергийната политика. Те настояват за промяна на плановете за възраждане на ядрената енергетика в страната. Американските енергийни експерти доскоро смятаха, че страната е готова за ядрен ренесанс. Президентът Обама предложи 36 млрд. долара от бюджета да бъдат отделени за гаранции по заеми за изграждане на атомни електроцентрали през 2012 г.
Финландия
Финландия ще преразгледа сигурността на ядрените си реактори, заяви министърът на икономиката Маури Пекаринен. "Споразумяхме се с финландската ядрена агенция, че още веднъж ще проверим рисковете за сигурността и функционалността при снабдяване с електричество при всякакви ситуации", заяви Пекаринен. Компаниите Fortum и Teollisuuden Voima (TVO) притежават по два ядрени реактора, а TVO строи трети реактор в Западна Финландия. През 2010 г. около 25% от електричеството е генерирано от АЕЦ.
Китай
Китай, където има 13 ядрени реактора в експлоатация и десетки в ремонт или строеж, заяви, че централите са безопасни, но правителството в Пекин ще си извади поуки от японската ядрена криза. "До момента наблюдаваме ефекта на земетресението върху японските ядрени технологии и внимаваме как ще се развие ситуацията", каза Джан Лидзюн, зам.-министър на защитата на околната среда, но подчерта, че плановете за развитие на ядрената енергетика остават непроменени.
Франция
Франция, която е вторият по големина производител на ядрена енергия в света след САЩ, обяви, че ще обсъди мерките за безопасност на 58-те работещи реактора в страната, които произвеждат основната част от електричеството й. Компаниите Areva, EDF и GDF Suez пък отказаха да коментират трагедията. Според експерти, пожелали анонимност, обаче тя едва ли ще замрази ядрените инвестиции в страни като Великобритания, където и трите компании желаят да изнасят ноу-хау и оборудване.
Италия
Италия, която е сред малкото европейски страни в сеизмично активен район, е единствената от групата на Г8 без ядрени централи.Сега там обявиха едногодишен мораториум за плановете на страната за изграждане на ядрени централи
Мораториумът беше одобрен на среща на кабинета.
Министърът на икономическото развитие Паоло Романи обяви намеренията на правителството,пояснявайки, че мораториумът ще прекрати всякакво взимане на решения и проучванията за подходящи места за ядрени централи.
Преди кризата с японската АЕЦ Рим беше планирал да започне изграждането на АЕЦ от 2014 г., за да компенсира за недостига на електричество и се надяваше да произвежда до 25 % от електричеството си от ядрена енергия до 2030 г.
P.S. На видеото: град Припят преди Чернобилската ядрена авария
Източник: www.dnevnik.bg
четвъртък, април 07, 2011
НЕ на АЕЦ "Белене"
В Украйна снимат нов филм, в който ще се разказва за катастрофата в Чернобилската атомна електроцентрала. Филмът се казва "Оскърбена земя" и е дело на режисьора Михале Боганин.
Във филма се набляга на живота на хората, как те са преживели станалото, а не върху самата катастрофа. Главната героиня се казва Анна, тя е загубила всичко след катастрофата - здравето си, красотата си и всичките си пари. Ролята се изпълнява от манекенката Олга Куриленко. Тя се превъплъщава в жена, която е с десет години по-възрастна от нея. Върху лицето й се виждат следите от катастрофата, аварията я е сринала психически.
Във филма освен Украйна и Франция, участват Полша и Германия. Бюджетът за филма е близо 4 милиона евро. Очаква се "Оскърбена земя" да излезе по кината на 26 април 2011 година, тогава се навършват 25 години от злополуката.
P.S. Източник: www.teenproblem.net
понеделник, април 04, 2011
Георги Касчиев: Положението във „Фукушима 1” е зловещо. Не стойте под дъжда
Може някъде локално да се завихрят ветровете и да падне много дъжд. Но газовете и частиците продължават да минават.
Неизбежно е да пристигне замърсяване от "Фукушима 1". Казвам, минимално е засега, тъй като от аварията насам ветровете духат основно от Япония към океана, казва в интервю за в. „24 часа” професорът от Института по изследване на риска към Университета по природни ресурси и приложни науки във Виена.
От аварията насам ветровете духат основно от Япония към океана.Там се превъртат, завихрят, някои частици през Китай се насочват към Европа. 24 от станциите на организацията към ООН, която изследва атмосферата, вече регистрираха радиоактивни газове в минимална концентрация. Има ги в Китай, Русия, Швеция, Англия, Австрия - измериха йод и цезий. Засега поне концентрациите в Европа са под 1000 пъти по-ниски от тези, които бяха след “Чернобил”. Но може да се вдигнат и да станат примерно 100 пъти по-ниски от ”Чернобил”.
Това в момента е максимално благоприятният сценарий. У нас обаче тези дни идват субстанции, изпуснати в началото на инцидента в Япония, а там изхвърлянията и преносът продължава. Така че вероятно концентрацията им ще нарасне многократно, може би десетки пъти. И то, ако се запазят същите условия, т. е., ако не стане експлозия или подобната на лава маса, която съдържа ядрено гориво, не пробие обвивката на реакторите.
Аварията в Япония според Касчиев вече е на най-високото 7 ниво по скалата за оценка на ядрени инциденти ИНЕС. „Намирам за възмутително поведението на ядрената общност, която не смее да се произнесе по този въпрос, защото, видите ли, трябвало да чака официално съобщение от Япония, а после да се направят проверки. А указанията за ползване на ИНЕС ясно показват, че нивото на “Чернобил” вече е достигнато във “Фукушима”, казва още ядреният експерт.
Положението във "Фукушима 1" остава доста зловещо. В четвърти реактор горивото е извадено в басейна, но и там има деградиращи процеси. Горивото вероятно е стопено - няма данни какви са температурите в този басейн и в два от останалите.
В никакъв случай да не се стои под дъжда. Колкото и да е малка концентрацията, валежите свалят газове и частици. Ако са намокрени дрехите, да се почистят старателно. Трябва да се измие косата, намокрена от дъжда. Има вероятност на отделни места да паднат повече от тези елементи.
Може някъде локално да се завихрят ветровете и да падне много дъжд. Но газовете и частиците продължават да минават.
И ще се увеличават - във “Фукушима” продължават изхвърлянията в атмосферата. Някои от тях пак ще достигнат до Европа и България.
Източник: www.svobodata.com
P.S. На снимката: С водни струи, изстрелвани от оръдията на специални противопожарни коли, охлаждат реактор № 3 на АЕЦ “Фукушима Дайичи”.
Абонамент за:
Публикации (Atom)